9.3. Dráma – jazyk ľudskej duše v psychofonetike

Online prednáška o vzniku empatie a psychofonetiky.

„Som človek. Nič ľudské mi nie je cudzie“ – Terence.

V každom z nás žije kľúč k porozumeniu všetkým ostatným: to je empatia.

V ľudskej duši sa nachádza mnoho vnútorných postáv – a ľudský životopis je dráma vytvorená interakciami, ktoré sa odohrávajú medzi týmito postavami. Neustále tvoríme nové postavy, spájame ich a oslobodzujeme sa od nich. Žijeme, rozvíjame a zomierame skrz ne, väčšinou nevedome.

Umenie drámy je proces prebudenia sa do ľudskej vnútornej drámy.

Empatia nevznikla z modernej psychológie, narodila sa z umenia drámy v starovekom Grécku. Empatia postupne dozrievala v priebehu času, až kým zrodila modernú psychológiu o 2371 rokov neskôr.

Dráma ako umenie sa zrodila v roku 472 pred n. l. predstavením divadelnej hry „Peržania“ od Aischyla na oslavu víťazstva Athénu nad Perzskou ríšou. Vtedy po prvý raz v histórii ľudia vstúpili do role iných ľudských bytostí a reprezentovali ich na pódiu pre publikum, ktorí sa na to mohli pozerať. Týmto činom bolo prakticky vyhlásené a uznané, že každý človek môže potenciálne porozumieť každému druhému človeku, z pozície toho človeka – dostatočne dobre na to, aby ich reprezentoval na pódiu. Samotný Aischylos bol zasvätencom bohyne Persefoné v jej mystickom centre v Elefsine. Dotkol sa v sebe večnej podstaty ľudskej duše a odvtedy je dráma procesom osobného zasvätenia.
Trvalo to ďalších 2423 rokov, kým sa zrodil koncept empatie – ako jedna z najvyšších ľudských hodnôt v súčasnosti. Tvorí to základ counselingu a psychoterapie Carla Rogersa, kto založil humanistickú psychológiu v roku 1951.

Prebudenie sa do vlastných vnútorných postáv tvorí základ na pochopenie duší a situácie iných ľudí z ich pozície. Toto je pôvod psychofonetiky. V Škole empatie učíme metodickú empatiu ako súčasť psychofonetiky. Pestujeme imaginatívne, inšpiratívne a intuitívne vnímanie a „dramatickú logiku“ ako základ našej práce.

Termín: 9.3., 18:00 – 19:30
Miesto: online

Pripojíte sa tu:
Event na Facebooku »

Prednáška je zadarmo.
Prednáša: Yehuda Tagar

Pripojte sa. Tešíme sa na Vás.